Меню сайту
Категорії розділу
СУЛМ [170]
Статті з підручника "Сучасна українська літературна мова"
Практикум [44]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Форма входу
Головна » Статті » Мова » СУЛМ

Другорядні члени речення
СИНТАКСИС

Другорядні члени речення

Другорядними називаються члени речення, що пояснюють головні або інші другорядні члени й синтаксично залежать від пояснюваних слів.

Термін другорядний означає лише те, що член речення є синтаксично залежним. В інформативному плані саме він може бути найголовнішим у реченні: «Вона померла не від часу, а від страждань» (П. Загребельний) (логічний наголос падає на обставину від страждань).

Другорядні члени речення поділяються на означення, додатки та обставини.

Означення — це другорядний член речення, що вказує на ознаку предмета: «Суворих слів, холодних і жорстоких, перебираю низку, ніби чотки» (М. Рильський).

Додаток означає предмет, який є об'єктом дії, на який у той чи інший спосіб дія поширюється: «Оддав той москаль бумагу якусь панії» (Марко Вовчок).

Обставина — це другорядний член речення, що вказує на те, як відбувається дія з точки зору її інтенсивності, якості, а також способу, місця, часу, причини, мети, умови виконання: «По обіді ми подалися пішки до книгарні» (В. Діброва).

Для вираження кожного типу другорядних членів речення в мові існують спеціалізовані (морфологізовані) граматичні форми: для означення — прикметник, для додатка — іменник у непрямих відмінках, для обставини — прислівник.

Однак головним критерієм при визначенні другорядного члена речення є не його граматична форма, а змістові відношення між ними і словом, до якого він синтаксично приєднується. Так, означення може передаватися не лише прикметником, а й іменником: книга Івана (= Іванова книга), додаток — інфінітивом: наказав стріляти (= віддав наказ про стрільбу), обставина — іменником: Він живе в Америці (порівняймо: Він живе далеко).

З іншого боку, та сама словоформа в залежності від змістових зв'язків з іншими членами речення може виступати в ролі різних другорядних членів. Наприклад, у реченні Діти зліпили зі снігу бабу словоформа зі снігу виступає додатком (зліпили — із чого?), у реченні Баба зі снігу всім сподобалась — означенням (баба — яка?), а в реченні Проліски повиростали зі снігу — обставиною місця (повиростали — звідки?).

Різні синтаксичні функції може виконувати й інфінітив: Співати — приємна річ (підмет); Я хочу співати (частина складеного присудка); Бажання співати не полишало його (означення: бажання — яке?); Він попросив мене співати (додаток: попросив що?); Я пішов у клуб співати (обставина: пішов з якою метою?).

Сучасна українська мова: Підручник / О.Д. Пономарів,
В.В. Різун, Л.Ю. Шевченко та ін.; за ред. О.Д. Пономарева. -
4-те вид. - К.: Либідь, 2008. - 488 с.




Категорія: СУЛМ | Додав: ychitel (11.05.2012)
Переглядів: 8526 | Теги: додаток, означення, члени, обставина, речення, другорядні | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
Вічне життя
Допомога учням, студентам, учителям...
Для уроків мови і літератури
Методична допомога
Украшения - мой каприз
Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz