Меню сайту
Категорії розділу
СУЛМ [170]
Статті з підручника "Сучасна українська літературна мова"
Практикум [44]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Форма входу
Головна » Статті » Мова » СУЛМ

Складнопідрядні речення з підрядними способу дії, міри або ступеня, порівняльними
СИНТАКСИС

Складнопідрядні речення з підрядними способу дії, міри або ступеня, порівняльними

Підрядна частина складнопідрядного речення може вказувати на якісні чи кількісні ознаки дії або стану, про які говориться в головному реченні, або ж конкретизувати значення обставини головного речення з погляду її якісних чи кількісних ознак і відповідати на питання як? яким способом? якою мірою? наскільки? Залежно від того, який відтінок значення має підрядна частина — якісний, кількісний чи порівняльний, — розрізняємо відповідно складнопідрядні речення з підрядними способу дії, з підрядними міри або ступеня, з підрядними порівняльними. Однак нерідко віднесення складнопідрядних речень до одного з трьох типів є утрудненим через слабку диференційованість їхніх значень.

Складнопідрядним реченням із підрядним способу дії називається складне речення, підрядна частина якого вказує на характер або спосіб проходження дії або стану головного речення (дає якісну характеристику) і відповідає на питання як? яким чином? Напр.: «А злива так само почала відходити, як і надійшла» (М.Стельмах).
 
Іноді підрядні речення способу дії мають додаткові відтінки значення порівняння: «Вартовий мовчить, ніби не чує і не бачить бабусі» (В.Барка); наслідку «Як дбаєш, так і маєш» (нар.творчість).

З головним реченням підрядні способу дії поєднуються сполучниками як, що, щоб, мов, немов, мовби, наче, неначе, ніби, нібито, ніж і сполучним словом як. Сполучному слову і сполучникам (за винятком ніж) може в головному відповідати співвідносне слово так, що виступає в ролі обставини способу дії: «Варять [цукор] так, що з січки, крізь ті середні перегородки, як то бува в рослинах, цукровий сік сам висмоктується в гарячу воду...» (В.Барка).

Відносно головного підрядне способу дії може займати будь-яке місце: «Недовго спав Мирон Данилович: прокинувся вчасно, як призначив собі: звичка, вироблена роками, від неспокою» (В.Барка); «Ніби половина життя в світі, відійшовши, згасла: до того смутно і порожньо стало навкруги» (В.Барка).
 
Складнопідрядним реченням з підрядним міри або ступеня називається складне речення, підрядна частина якого вказує на міру чи ступінь вияву дії головного речення або на ступінь вияву ознаки, якості, вираженої прикметником, прислівником або іменником у головному реченні, тобто дає кількісну характеристику, і відповідає на питання наскільки? якою мірою? до якої міри? Напр.: «Повітря навкруг вигріто до тієї міри, що вже ніби пронизує наскрізь, без перерви гонячи піт з кожного, хто рухається» (В.Барка); «Всі так виснажилися і ослабіли, що почали тремтіти, гіркота під грудьми в кожного» (В.Барка).

Підрядні міри або ступеня з'єднуються з головним сполучниками що, щоб, як, мов, немов, наче, неначе, начебто, неначебто, сполучними словами скільки, наскільки, яким у головному реченні можуть відповідати співвідносні слова так, до того, такою мірою, такий, тільки, стільки, настільки: «Він говорив так весело, що майже всі поснули» (М. Хвильовий).

За характером змістових і граматичних зв'язків між головним і підрядним реченням можна виділити такі групи підрядних речень міри або ступеня:
а) з відтінком наслідку: «Часом весна розливалась так пишно, що у воді потопали не тільки ліси і сінокоси» (О.Довженко); «У хаті повиднішало так, що на стелі стало чітко видно сині плями» (Г.Тютюнник);
 
б) з відтінком мети: «Хотіла б я вийти у чистеє поле, Припасти лицем до сирої землі І так заридати, щоб зорі почули, Щоб люди вжахнулись на сльози мої» (Леся Українка).

Підрядна частина, як правило, займає постпозицію щодо головної.

Складнопідрядним реченням із підрядним порівняльним називається складне речення, підрядна частина якого пояснює шляхом порівняння, основаного на будь-яких асоціаціях, зміст усього головного речення, наприклад: «Дідусь в'яже ятерину, як та Парка тче нитку людського життя...» (І.Багряний); «Сивина блищить у чорному чубі, наче озимина взялась інеєм на осінньому полі» (Є.Гуцало).

Часто підрядні порівняльні речення бувають неповні, тобто мають лише один головний член — підмет або присудок, який і виконує порівняльну функцію, стосуючись, відповідно, присудка або підмета головного речення, наприклад: «Ллється море, плеще в берег, Б'ється в сірі скелі, Мов з кайданів хоче вийти На степи веселі» (О.Олесь); «На новому місці хлопці почувалися так, неначе вилізли з чорної нори на світло денне» (І. Багряний); «І ніхто, мабуть, тієї пісні не міг до кінця так зрозуміти, як він...» (І.Багряний).

Підрядні порівняльні речення слід відрізняти від порівняльних зворотів, які становлять собою частину простого речення, що містить порівняння і з'єднується з реченням за допомогою підрядного сполучника. Підрядний порівняльний зворот, на відміну від підрядного порівняльного речення, не становить собою предикативної одиниці, наприклад: «Як парость виноградної лози, плекайте мову» (М. Рильський).

Підрядні порівняльні речення можуть стосуватися як займенникового прислівника так у головному реченні, так і всього головного речення, вони можуть займати будь-яке місце відносно головного: «Мов косарі-крадіжники, поспішаючи, кладуть колосся чужої ниви, так кулеметники стріляниною косили ряди селян» (В.Барка); «Під стіною поспівав, як нерівний дзвін торкнув, сліпець-дідик з лірою» (В.Барка).
 
Підрядні порівняльні речення можна розглядати як різновид підрядних способу дії.

Сучасна українська мова: Підручник / О.Д. Пономарів,
В.В. Різун, Л.Ю. Шевченко та ін.; за ред. О.Д. Пономарева. -
4-те вид. - К.: Либідь, 2008. - 488 с.




Категорія: СУЛМ | Додав: ychitel (04.06.2012)
Переглядів: 32063 | Коментарі: 2 | Теги: способу, мети, порівняльні, дії, підрядні | Рейтинг: 2.8/5
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
Вічне життя
Допомога учням, студентам, учителям...
Для уроків мови і літератури
Методична допомога
Украшения - мой каприз
Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz