СИНТАКСИС
Пряма мова після слів автора
Коли пряма мова вводиться в текст без виділення в окремий абзац, вона береться в лапки. Після авторських слів перед прямою мовою ставиться двокрапка. Перше слово прямої мови пишеться з великої літери. Усередині прямої мови ставляться такі самі розділові знаки, як і в простому реченні. У кінці прямої мови знак питання, знак оклику і крапки (три крапки) ставляться перед лапками, що закриваються, а крапка — після лапок. Напр.: «Тим-то й бабуся-покійничка, було, каже: "Не стає, не стає, моя дитино, таких дівчат і козаків на Вкраїні, як за мого було дівування"» (П.Куліш).
Завжди виділяються лапками невисловлені думки, звуки з гучномовця, відлуння: «— То ти, Даниле?.. — лунко запитали з гори. "Авжеж, не хто", — відповів у думці Коряк, міркуючи, що горланити йому, старому чоловікові, не личить...» (Г. Тютюнник).
В інформаційних матеріалах на сторінках газет пряма мова, як правило, в лапки не береться.
Коли пряма мова починається з абзацу, перед нею ставиться тире.
Двокрапка після авторських слів перед прямою мовою ставиться лише в тих випадках, коли в словах автора є дієслова зі значенням мовлення чи мислення або вони допускають доповнення такими дієсловами. Напр.: «І як часом божої днини, в неділю або в свято, засіли Заколесники до їди в мирності, не висварившись перед тим, то Семениха щиро зітхала й пришіптувала:
— Гріхи, гріхи! У християнина лиш тілько роботи, що грішити» (Л.Мартович). Але:
«Осінь ходить, яблука золотить. Я приїхав у незнаний край. — Чужоземко молодая, хто ти ? — Одгадай» (М. Рильський).
Сучасна українська мова: Підручник / О.Д. Пономарів, В.В. Різун, Л.Ю. Шевченко та ін.; за ред. О.Д. Пономарева. -
4-те вид. - К.: Либідь, 2008. - 488 с.
|