МОРФОЛОГІЯ Кількісні числівники Власне кількісні числівники
До власне кількісних числівників належить насамперед 40 числових назв, оформлених як окремі слова. Це назви чисел від одного до десяти, назви чисел, кратних десяти, до ста, назви чисел, кратних ста, — до тисячі, мільйон, мільярд — і нуль. Комбінуючи ці сорок слів, можна назвати всі інші кількісні поняття.
Числівник один. Числівник один успадкований українською мовою із давньоруської. Форми цього числівника в давньоруській мові становили закономірний розвиток спільнослов'янських форм jединъ, jедина, jедино.
Паралельно з літературною формою один в українській мові існують і діалектні форми єдин, єден; їдин, їден.
Числівник один, одна, одне, одно подібно до прикметників узгоджується з означуваним іменником у роді й відмінку. У множині цей числівник уживається з іменниками, що мають лише форму множини. При відмінюванні наголос у числівнику один переходить на флексію.
У стійких словосполученнях, де числівник один виступає в ролі займенникового прикметника, наголос у непрямих відмінках переходить на перший склад: всі до óдного, одúн óдному, одúн за óдним, одúн по óдному, однá óдній, однí óдним тощо.
Форма жіночого роду числівника одна відмінюється за зразком займенника та і при відмінюванні має наголос такий же, як і займенник та. У середньому роді паралельно вживаються дві форми: однó — старіша і однé — новіша, тепер частіше вживана.форма, що виникла під впливом прикметників:
Однина
Множина
Чоловічий рід
Жіночий рід
Середній рід
Для всіх родів
Н. одúн
однá
однé (однó)
однí
Р. одногó
однóї (однієї)
одногó
однúх
Д. одномý
однíй
одномý
однúм
З. як Н. або Р.
однý
однé
як Н. або Р.
О. однúм
однóю (однією)
однúм
однúми
М. (на) одномý (-ім)
(на) однíй
(на) одномý (-ім)
(на) однúх
Числівник два. Сучасні українські форми два, дві утворилися із давньоруських дъва, дъвѣ. У давньоруській мові числівник дъва, дъвѣ відмінювався в двоїні. Сучасна відміна числівників два, дві послужила зразком для уніфікації форми відмінювання інших числівників. Категорія числа числівникам два, дві не властива.
Н. два
дві
Р.
двох
Д.
двом
З. як Н. або Р.
О.
двома
М.
(на) двох
Числівники три, чотири. Ці числівники в давньоруській мові в називному відмінку мали різні форми для чоловічого та для жіночого й середнього родів: триjє, четыре — чоловічий, три, четыри — жіночий і середній. Однак із часом у літературній мові для чоловічого роду закріпилася форма жіночого й середнього, хоча стара форма чоловічого роду ще зустрічається в діалектах української мови. У сучасній українській мові числівники три, чотири не мають категорії роду і числа. Відмінюються вони так:
Н. три
чотúри
Р. трьох
чотирьóх
Д. трьом
чотирьóм
З. як Н. або Р.
О. трьомá
чотирмá
М. (на) трьох
(на) чотирьóх
Числівники п'ять, шість, сім, вісім, дев'ять, десять. За походженням — це іменники з числовим значенням. Числівник десять, який лежить в основі десяткової системи числення, має спільний корінь в усіх індоєвропейських мовах. У давньоруській мові за допомогою числівника десять здійснювалася лічба від одинадцяти до ста. В сучасній українській мові числівники п'ять, шість, сім, вісім, дев'ять, десять відмінюються так:
Н. п'ять
шість
сім
вíсім
дéв'ять
дèсять
Р. п'ятú (п'ятьóх)
шестú (шістьóх)
семú (сімóх)
восьмú (вісьмóх)
дев'ятú (дев'ятьóх)
десятú (десятьóх)
Д. п'яти (п'ятьом)
шестú (шістьóм)
семú (сімóм)
восьмú (вісьмóм)
дев'ятú (дев'ятьóм)
десятú (десятьóм)
З. як Н. або Р.
О. п'ятьмá (п'ятьомá)
шістьмá (шістьомá)
сьомá (сімомá)
вісьмá (вісьмомá)
дев'ятьмá (дев'ятьомá)
десятьмá (десятьомá)
М. (на) п'ятú (п'ятьóх)
(на) шестú (шістьóх)
(на) семù (сімóх)
(на) восьмú (вісьмóх)
(на) дев'ятú (дев'ятьóх)
(на) десятú (десятьóх)
Числівники одинадцять — дев'ятнадцять. Числівники від одинадцяти до дев'ятнадцяти, так само як і назви десятків (від двадцяти до дев'яноста) та сотень (від двохсот до дев'ятисот), у сучасній українській мові є складними. У давньоруській мові усі вони були складеними і являли собою сполучення числових назв на означення одиниць у називному відмінку з прийменником на та місцевим однини іменника десять (три на десять, тобто три зверх десятка). Згодом ці форми числівників зазнали стягнення.
Усі числівники від одинадцяти до дев'ятнадцяти мають наголос на колишньому прийменникові на. При відмінюванні наголос може переміщатися на закінчення. Усі числівники від одинадцяти до дев'ятнадцяти відмінюються за єдиним зразком:
Н. одинáдцять
чотирнáдцять
Р. одинáдцяти (одинадцятьóх)
чотирнáдцяти (чотирнадцятьóх)
Д. одинáдцяти (одинадцятьóм)
чотирнáдцяти (чотирнадцятьóм)
З. як Н. або Р.
О. одинадцятьмá (одинадцятьомá)
чотирнадцятьмá (чотирнадцятьомá)
М. (на) одинáдцяти (одинадцятьóх)
(на) чотирнáдцяти (чотирнадцятьóх)
Числівники двáдцять — сто. Назви десятків і сотень у давньоруській мові утворилися способом множення. До складу цих словосполучень входять назви одиниць, що показують кількість десятків і сотень (три десятє, пять десять). Числівники сóрок і дев'янóсто, на відміну від інших десятків, не мають відповідників у західно- та південнослов'янських мовах. Сóрокъ — у давньоруській мові мало значення «сорочка, мішок». У сорок уміщалися чотири десятки соболиних або кунячих шкурок — повний комплект для пошиття шуби. Згодом іменник сóрок набув абстрактного значення числа.
У давньоруській мові замість числівника дев'янóсто використовувався числівник дев'ятдесят, який зберігся в діалектах української мови, має відповідники в інших слов'янських мовах, тому є всі підстави повернути його до активного вжитку.
При відмінюванні кількісних числівників двадцять, тридцять наголос переходить на флексію.
Н. двáдцять
трúдцять
Р. двадцятú (двадцятьóх)
тридцятú (тридцятьóх)
Д. двадцятú (двадцятьóм)
тридцятú (тридцятьóх)
З. як Н. або Р.
О. двадцятьмá (двадцятьомá)
тридцятьмá (тридцятьомá)
М. (на) двадцятú (двадцятьóх)
(на) тридцятú (тридцятьóх)
У числівників п'ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят, дев'ятдесятвідмінюється тільки друга частина. М'який знак усередині цих числівників не пишеться. При відмінюванні наголос переходить на флексію.
Н. п'ятдесят
сімдесят
Р. п'ятдесятú (п'ятдесятьóх)
сімдесятú (сімдесятьóх)
Д. п'ятидесятú (п'ятдесятьóм)
сімдесятú (сімдесятьóм)
З. як Н. або Р.
О. п'ятдесятьмá (п'ятдесятьомá)
сімдесятьмá (сімдесятьомá)
М. (на) п'ятдесятú (п'ятдесятьóх)
(на) сімдесятú (сімдесятьóх)
Числівники сорок, дев'яносто, сто при відмінюванні мають однакові форми для всіх непрямих відмінків (сорока, дев'яноста, ста), крім знахідного, який збігається з називним.
Числівники двісті, триста, чотириста. Сучасна форма двісті утворилася зі старої форми двѣстѣ, тобто дві сотні (у називному двоїни).
Форми триста, чотириста — внаслідок сполучення називного відмінка жіночого та середнього роду числівників три, чотири з називним відмінком множини іменника середнього роду съто: трисъта, четирисъта.
Числівники від п'ятисот до дев'ятисот у староукраїнській мові були складеними. Вони становили сполучення назв одиниць п'ять — дев'ять з формою родового множини іменника съто.
Складні числівники, другою частиною яких є сто, відмінюються в обох частинах. При відмінюванні наголос переходить на флексію:
Н.-З. двíсті
трúста
чотúриста
п'ятсóт
шістсóт
сімсот
Р. двохсóт
трьохсóт
чотирьохсóт
п'ятисóт
шестисóт
семисот
Д.двомстáм
трьомстáм
чотирьомстáм
п'ятистáм
шестистáм
семистам
О.двомастáми
трьомастáми
чотирмастáми
п'ятьмастáми (п'ятьомастáми)
шістьмастáми (шістьомастáми)
сьомастами (сімомастами)
М. (на) двохстáх
(на) трьохстáх
(на) чотирьохстáх
(на) п'ятистáх
(на) шестистáх
(на) семистах
У кінці першого компонента числівників п'ятсот — дев'ятсот м'який знак не ставиться.
Відповідники числівникові тисяча є в західнослов'янських та частині південнослов'янських мов. Щодо його походження немає одностайної думки.
Числівник мільйонутворено від кореня латинського слова mille — тисяча. Уперше це слово з'явилося в XIV ст., в українську мову увійшло в XVIII ст.
Числівник мільярд уживається з XIX ст. Деякий час для позначення цієї ж кількості вживався й інший числівник більйон, який зараз майже зовсім вийшов з ужитку.
Числівники тисяча, мільйон, мільярд, як і числівники вищих розрядів, зберігають категорії роду і числа.
Числівник тисяча відмінюється як іменник першої відміни мішаної групи, а числівники мільйон, мільярд — як іменники другої відміни твердої групи.
Числівник нуль увійшов в європейські мови з середньовічної латини, де nullus numerus означало ніяке число.
Складені кількісні числівники У давньоруській мові складен і числівники утворювалися шляхом з'єднання простих і складних числівників за допомогою сполучників і прийменників. Протягом XIV і XV століть сполучники і прийменники поступово зникають зі складу числівників. Складені кількісні числівники утворюються шляхом поступового називання кількості тисяч, сотень, десятків і одиниць у напрямку від більшого до меншого (виняток становлять назви одиниць другого десятка). Відмінюються складені числівники в кожній своїй частині, наприклад: Р. восьми тисяч восьмисот вісімдесяти вісьмох Д. восьми тисячам восьмистам вісімдесяти вісьмом О. вісьма тисячами вісьмастами вісімдесятьма вісьмома
Сучасна українська мова: Підручник / О.Д. Пономарів, В.В. Різун, Л.Ю. Шевченко та ін.; за ред. О.Д. Пономарева. - 4-те вид. - К.: Либідь, 2008. - 488 с.