Меню сайту
Категорії розділу
СУЛМ [170]
Статті з підручника "Сучасна українська літературна мова"
Практикум [44]
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0



Форма входу
Головна » Статті » Мова » Практикум

Чергування е з о після шиплячих та й
§ 36. Чергування е з о після шиплячих та й

У літературній мові звук [е], що стоїть після шиплячих та [й], чергується з [о]. При цьому діють такі закономірності.

1. Після шиплячих та [й] вимовляємо і пишемо е перед шиплячими та м'якими приголосними — теперішніми або давніми: увечері, стежечка, баєчка, шести (у давньоруській мові вимовлялось [ш'ес'т'і], як тепер у російській — шести), четверо (у давньоруській — [ч'ет'в'еро], як тепер у російській — четверо).

1. Огняним їжаком, сердито настовбурчивши золоту щетину (рос. щетина), сідало за снігами сонце. (С.Васильченко.) 2. Сестра як вийшла за ворота — всі луги й лужечки зацвіли. (А.Малишко.) 3. На вудлищі гнучкім прозора волосінь, та білий поплавець, та заїдний гачечок,— ото і зброя вся. (М.Рильський.)

2. Після шиплячих та [й] вимовляємо і пишемо о перед споконвічно твердими нешиплячими: вечором, (багато) стежок, (багато) байок, шостий (у давньоруській мові вимовлялось [ш'естъй], пор. сучасне російське — шестой), чотири (у давньоруській— [ч'етир'і], пор. сучасне російське — четыре), човен (у давньоруській — [ч'елнъ]).

1. Нас чотири [рос. четыре] трактористи з бригадиром на чолі [чоло] тільки сіли на машини — так і крешем по землі. (П.Тичина.) 2. Під скелею блищала у кам'яному жолобку криничка. (І.Нечуй-Левицький.) 3. І недалеко вже до дня, як сяде осінь жовтокоса на чорногривого коня. (В.Сосюра.)


3. З цих правил є винятки: жерло, печера, червоний, черга, чекати, чепурний, черствий, щедрий, щепа (виступає е перед твердими нешиплячими); гайочок, свіжості, чорнило, чорниці (ягоди), чорніти (виступає о перед шиплячими та м'якими — теперішніми чи давніми).


1. Південна природа дуже щедра на всякі міражі. (Ю.Смолич.) 2. Я кожну щепу беріг, щоб не гнули вітри, щоб морози та сніг не калічили їх. (П.Дорошко). 3. Сіда Чіпка коло землянки, виймає черствий хліб з торбини, починає снідати. (Панас Мирний.)


112. Перепишіть, вставляючи пропущені о та е.

1. Довгі гармати з витягнутими далеко вперед ж..рлами було закрито новими брезентовими ч..хлами. (В.Собко.) 2. Люди в шлюпці мали ш..стеро весел, і, хоч звичайно вона ходила під ч..тирма веслами, тепер вони налягли на всі шість. (М.Трублаїні.) 3. Двоє хлопців, яким прийшла ч..рга, кинулись у ч..вен і зайняли місця на лаві. (О.Копиленко.) 4. Маяли над нами метелики, маленькі, ж..вті, голубі, ч..рвоні, сині. (М.Рильський.) 5. Лиш трутень звик солодкі ж..рти соки, бдж..ла ж для меду й серце віддала. (А.Малишко.) 6. Ми рвемо над дорогою стиглі ч..рниці. (А.Шиян.)

113. Перекладіть на українську мову. Порівняйте вимову й правопис е, о після шиплячих у російській і українській мовах.

1.На венчиках луговых цветов покачивались смуглые дикие пчелы. (М.Шолохов.) 2. Глаза ее заискрились, и щеки запылали. (А.Чехов.) 3. Река еще не замерзла, и ее свинцовые волны грустно чернели в однообразных берегах. (О.Пушкін.)

ЮЩУК І. П. Практикум з правопису української мови.— 4-те вид.— К.: Освіта, 2000.— 254 с.





Категорія: Практикум | Додав: ychitel (20.10.2012)
Переглядів: 7810 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
Вічне життя
Допомога учням, студентам, учителям...
Для уроків мови і літератури
Методична допомога
Украшения - мой каприз
Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz