Меню сайту
Категорії розділу
СУЛМ [170]
Статті з підручника "Сучасна українська літературна мова"
Практикум [44]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Форма входу
Головна » Статті » Мова » Практикум

Деякі художні засоби милозвучності мови
§ 40. Деякі художні засоби милозвучності мови

Милозвучності мови можна досягти також певним добором і розташуванням слів.

1. Будуючи речення, треба стежити, щоб на межі слів не виникали немилозвучні збіги звуків: ці цікаві розповіді — ці захоплюючі розповіді; велика калюжа — здоровенна калюжа; вартовий вийшов — вартовий подався надвір; поривчасто дув вітер
дув поривчастий вітер.

2. Не слід допускати римування слів у прозі: любов людини до батьківщини — любов людини до рідної землі; основна тема цієї поеми — у поемі говориться про; в показі образів троянців — у змалюванні образів троянців.

3.  Треба уникати набридливого повторення однакових або близьких за вимовою звуків, звукосполучень та слів. Наприклад, у реченні (прочитайте його вголос!) «Самовідданість, скромність, людяність і принциповість Свирида підкреслюється в багатьох місцях роману» нагнітається свистячий звук [с], чотири рази підряд вжито звукосполучення [іс'т'
], яке потім підсилено звукосполученнями [с'л'], [ц'ц'] та [с'ц']. Таким чином виникло суцільне сичання. Щоб усунути цю ваду, речення можна переробити так: Свирид — самовідданий і принциповий і разом з тим скромний та людяний. Це автор підкреслює в багатьох місцях роману.

4. Але правильно дібрані звукові повтори в художній літературі посилюють емоційний вплив твору на читача.

1. Гармидер, галас, гам у гаї, срамотні співи. (Т.Шевченко.) 2. А сурми сумно плакали. (П.Тичина.) 3. Безлюдна, безводна, безлісна земля розлягається навкруги. (О.Гончар.) 4. Вночі повалив сніг, тихий, густий. (Григорій Тютюнник.) 5. На річці скрегоче крига, сірий весняний присмерк ввесь у тривозі. (М.Коцюбинський.) 6. На бистрині блискучі скалки неначе бігали по воді, блищали, лисніли, миготіли. (І.Нечуй-Левицький.)

Та це ж просто...

Допитливий. Я зрозумів, що таке милозвучність: коли пишеш, то весь час мовчки промовляй речення і вслухайся, чи гарно, легко вони звучать.
Кмітливий
. Цілком згодний з тобою.


123. Знайдіть порушення милозвучності мови і виправте їх.

1. Наталка палко кохає бідного парубка Петра. 2. Для неї характерні працьовитість, енергійність, дотепність і рішучість у боротьбі за своє щастя. 3. Петро — роботящий, щирий хлопець 4. Чотири довгі роки він у далекому краї заробляє гроші, щоб одружитись з коханою дівчиною. 5. Петро дбає насамперед про Наталку; він ладен навіть відмовитися від свого щастя, тільки щоб була вона щаслива. 6. Зазнавши після чоловікової смерті недолі, Терпилиха. хоче для своєї дочки іншої долі. 7. У пісні, яку співає возний, оспівуються насильство, хижацтво, крутійство, хабарництво.

124. Перекладіть на українську мову. Усуньте всі порушення милозвучності, які виникнуть під час перекладу.

1. Наступал вечер, шел дождь, с севера порывисто дул ветер. (Максим Горький.) 2. Сумрачная ночь лежала над звездами, над черными стогами, над зарослями. (К.Паустовський.) 3. В его глазах было столько тоски, что можно было бы отравить ею всех людей мира. (Максим Горький.) 4. Я несколько раз выстрелил в воздух. (В.Арсеньев.)

ЮЩУК І. П. Практикум з правопису української мови.— 4-те вид.— К.: Освіта, 2000.— 254 с.




Категорія: Практикум | Додав: ychitel (20.10.2012)
Переглядів: 5021 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
Вічне життя
Допомога учням, студентам, учителям...
Для уроків мови і літератури
Методична допомога
Украшения - мой каприз
Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz