§ 27. Ненаголошені е та и в префіксах
В українській мові з е пишуться префікси без-, не-, пере-, перед-, пред-, пре-, серед-, з и — ви-, при- та іншомовний анти-. У кількох словах вживається префікс межи- (межиріччя).
У написанні е, и в більшості префіксів особливих труднощів не виникає. Можна сплутати лише префікси пре- і при-, які в ненаголошеній позиції звучать майже однаково.
1. Префікс пре- пишемо в прикметниках (та прислівниках і деяких іменниках, що походять від них), якщо він замінюється словом «дуже»: премудрий (дуже мудрий), препоганий (дуже поганий), прекрасний (дуже красний, тобто гарний), прекрасно (від прекрасний), премудрість (від премудрий).
Цей префікс виступає також у запозичених зі старослов'янської мови словах презирство, преподобний, престол і похідних.
1. Препишний [дуже пишний] розсвіт розгорявсь на сході. (І.Франко.) 2. Шумів густий-прегустий [дуже густий] ліс. (Ю.Яновський.) 3. Посеред лісу простора галява з плакучою березою і з великим престарим [дуже старим] дубом. (Леся Українка.) 4. Прекрасна [дуже красна] Україна в усій своїй задумливій красі. (О.Іваненко.) 5. Ніхто з інтелігенції ще ніколи не дивився з презирством [виняток] на людей фізичної праці. (Григорій Тютюнник.)
2. В інших випадках пишемо префікс при-: природа, прикраса, признатися, примудритися, прив'ялий, пристаркуватий, привільний.
1. У цих блуканнях без мети існувала приємна принадність. (Н.Рибак.) 2. Жито шепче мені, як привільно навкруг. (П.Тичина.) 3. З городів запахло чорнобривцями, прив'ялими нагідками. (М.Стельмах.) 4. Серед лісу ставок, очеретом з одного боку прикрашений (Остап Вишня.) 5. Серця правдиві притягають грім. (Д.Павличко.)
3. Треба мати на увазі, що пре- виступає також на початку ряду іншомовних слів, у яких в українській мові префікс не виділяється: преамбула, превентивний, президент, президія, прелюдія, прем'єра, препарат, прерогатива, пресвітер, престиж, претендент, претензія, префект, преферанс, прецедент.
1. З року в рік зростає престиж фестивалю «Червона рута». 2. Було обрано президію зборів. 3. Залунали перші акорди прелюдії Шопена. 4. Прем'єра — це свято як для акторів, так і для глядачів.
85. Перепишіть, вставляючи пропущені букви е та и.
1. Сонце пр..святеє на землю радість пр..несло. (Т.Шевченко.) 2. Пр..красне село стало ще милішим, воно пр..бралося в зело, заквітчалося клечанням. (Ю.Яновський.) 3. І діти сміються, і вітер пр..вітно в каштанах шумить. (В.Сосюра.) 4. Ліс прокидався б..зжурним дзвоном н..зримих пташок. (Я.Баш.). 5. Над лісом плив місяць-повень, і п..р..хлюпувалось ч..р..з береги б..здонне небо. (Ю.Збанацький.) 6. В..ходять з лісу два пр..земкуваті коні. (Марко Черемшина.) 7. Серед майдану стояла пр..здорова сахарня. (І.Нечуй-Левицький.) 8. Кухарів багато, зате каша пр..горіла. (Народна творчість.) 9. На козаку й рогожа пр..гожа.
ЮЩУК І. П. Практикум з правопису української мови.— 4-те вид.— К.: Освіта, 2000.— 254 с.
|