Меню сайту
Категорії розділу
СУЛМ [170]
Статті з підручника "Сучасна українська літературна мова"
Практикум [44]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Форма входу
Головна » Статті » Мова » Практикум

Правопис і та и в префіксах українських слів
§31. Правопис і та и у префіксах українських слів

Букви і, и у префіксах пишуться за загальними правилами.

1. Префікси від-, під-, а також прі- (який уживається лише в трьох словах: прізвище, прізвисько, прірва) пишемо завжди з буквою і. Звук [і] в них з'явився на місці колишнього [о], порівняйте: відразу — одразу, відхилити — одхилити; прізвище — прозивати, прірва — прорвати.


1, Кожній людині відкрито [одкрито] в нас путь, якщо вона хоче трудящою буть. (П.Тичина.) 2. Віддавна [оддавна] сміливості й одвазі шумить по всесвіту хвала. (М.Рильський.) 3. Я й говорю — до людей підхід [рос. подход] треба мати. (Григорій Тютюнник.) 4. Із панських прихвоснів-рабів ми людьми з прізвищами [прозивати] стали і вголос прізвища сказали під зле сичання ворогів. (О.Олесь.)


2. Префікси ви-, при- завжди пишемо з и: вийти, вибір, привабливий, прикрасити.


1. Країна вийшла на незмірні свої шляхи. (В.Собко.) 2. Вже прилетіли журавлі, весна в серцях розквітла. (В.Сосюра.) 3. Весна прийшла так якось несподівано. (Л.Костенко.)


3. Префікси з кінцевим приголосним часто перед двома або більше кореневими приголосними дістають у кінці голосний і: зібрати, розібрати, відімкнути, надійти, обігнати, підіпхнути.


1. Старий шахтар відімкнув [відмикати] двері і навшпиньках увійшов [йшов] у кімнату. (О.Донченко.) 2. Звичайно, чув я, що врожай зібрали [брати] багатий. (М.Рильський.) 3. За деревцем деревце підвелося, сонцем південним ласкаво зігріте [гріти]. (П.Дорошко.) 4. В неділеньку рано розігралося [гратися] море. (Народна творчість.)


95. Перепишіть, вставляючи пропущені в префіксах букви и, і.


1. Ти, Вітчизно, ідеш по планеті, п..д..ймаючи серце моє! (А.Малишко.) 2. Один лиш встигнув пр..звище своє лишить на парті перед боєм. (Б.Олійник.) 3. Каменярам п..дкорюється камінь, а хліборобам — просторінь землі. (М.Сингаївський.) 4. І діти од..йти од матері не хочуть. (П.Тичина.) 5. Виноград на з..гнутих гілках гостинно простягає свої солодкі грона. (М.Рильський.) 6. П..дхоплена хвилями шлюпка в..летіла в море. (М.Трублаїні.) 7. У серці моїм, як і в морі, є бурі й пр..бої страшні. (Леся Українка.) 8. Коли любиш — не гордися, до серденька мого пр..горнися. (Л.Забашта.)

96. Перекладіть на українську мову. Порівняйте правопис і та и в префіксах російської і української мов.

1. Вода была до того густой, синей, что даже отсвечивала красным. (В.Катаєв.) 2. На пристани никого не было, кроме сторожа с фонарем. (К.Паустовський.) 3. В семействе был обычай давать шутливые прозвища. (В.Короленко.)

ЮЩУК І. П. Практикум з правопису української мови.— 4-те вид.— К.: Освіта, 2000.— 254 с.




Категорія: Практикум | Додав: ychitel (13.10.2012)
Переглядів: 3897 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
Вічне життя
Допомога учням, студентам, учителям...
Для уроків мови і літератури
Методична допомога
Украшения - мой каприз
Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz