Меню сайту
Категорії розділу
СУЛМ [170]
Статті з підручника "Сучасна українська літературна мова"
Практикум [44]
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0



Форма входу
Головна » Статті » Мова » СУЛМ

Морфологічні групи прийменників
МОРФОЛОГІЯ

Морфологічні групи прийменників

Прийменники сучасної української мови являють собою певну систему і класифікуються в залежності від їхнього походження, морфологічного складу та значення.

За походженням розрізняють первинні (первісні) прийменники і вторинні (похідні). Первинних прийменників небагато відносно їхньої загальної кількості: на, у (в), за, від (од), над, до, без, для, з, між, крізь, під, по, при, про, ради, через, о (об). Вони відрізняються від вторинних більшим ступенем абстрактності й узагальненості значень, давністю походження та повною чи частковою втратою джерел утворення.

Друга група — прийменники вторинні, чи похідні. Це прийменники, які утворилися від різних частин мови, від слів з конкретним лексичним значенням порівняно недавно. Найбільшу групу серед похідних прийменників становлять ті, що утворилися від прислівників (навколо, близько, всупереч, вверх, вслід, замість, іззаду, згідно, кругом, мимо, насупроти, напередодні, поблизу, навпроти, спереду, уздовж, осторонь, обабіч, проти, поруч тощо). Меншу частину складають відіменні (край, кінець, протягом, коло, круг, внаслідок, перед, шляхом тощо) та дієслівні (завдяки, виключаючи). Переходячи в прийменники, ці самостійні слова втрачають не лексичне значення, а категоріальне (належність до тієї чи іншої граматичної категорії: прислівника, іменника, дієслова), а лексичне піддається складному процесові якісних змін.

За структурними ознаками та морфологічною будовою розрізняються прийменники прості — з однією кореневою основою (за, перед, на, коло, між тощо); складні — утворені з двох чи більше первинних прийменників (поверх, заради, поза, щодо, повз, із-за, поміж, із-під, з-поперед, з-поміж); складені — ті, що утворилися з різних категорій повнозначних слів і прийменників (у напрямі до, незважаючи на, слідом за, згідно з тощо). Складні прийменники належать до розряду первинних, складені — до розряду вторинних.

Прийменники диференціюються за семантикою. Найбільшу групу складають прийменники зі значенням просторовості. Воно було первісним і послужило (як і часове) вихідною основою для розвитку інших значень.

Загальна кількість прийменників в українській мові порівняно з іншими частинами мови невелика — понад 220 слів1. Серед них з просторовим значенням функціонує 137 прийменників. Вони диференціюються за характером передаваних відношень. Одні в складі прийменникових конструкцій означають місце дії (відповідають на питання де?): зупинились біля села, бігав по стадіону, летить над морем. Прийменники зі значенням місця дії можуть передавати два типи відношень — контактні відношення (на столі, в кишені, посеред поля) та відношення просторової близькості (біля лісу, над морем, під ліжком, поблизу школи, неподалік від селища, перед будинком, за горою тощо).

Інші прийменники (друга група), передають напрям руху (відповідають на питання куди? звідки?): пішов до школи (досягальне значення), приїхав з міста (віддільне значення).

Існують ще прийменники (третя група), які, сполучаючись з одними відмінками (орудним, місцевим), передають місце дії (росте у полі, лежить на столі, стоїть між вербами, розташувалися за озером), а при сполученні з іншими відмінками (знахідним) — напрям руху (побіг у поле, поклав на стіл, майнув за озеро, пішов між люди).

Четверта група — дистрибутивні прийменники, які, вживаючись з одним і тим же відмінком, указують на місце дії чи напрям у залежності від предикативної ознаки предмета (посадиш вздовж дороги (де?) — майнув уздовж дороги (куди?).

Поряд із просторовими в українській мові функціонує порівняно невелика група прийменників часових (темпоральних) у кількості 38 одиниць. Більша частина їх формально споріднена з просторовими прийменниками, тобто вони можуть виражати і просторові, і часові відношення: біля, близько, в, від (од), до, впродовж, вслід за, слідом за, з, за, коло, між, межи, поміж, на, над, перед, під, по, при, проти, серед, посеред, через, о (об). Напр.: за п'ять кілометрів — за хвилину, серед степу — серед дня, через поле — через годину. І лише 13 (менша частина) виражають чисто часові відношення: одночасно з, під час, після, пізніше, опісля, протягом, раніше (раніш), у міру, в процесі, у ході, напередодні, наприкінці, починаючи з.

Серед прийменників української мови виділяються також прийменники, що передають відношення причинові, цільові, допустові, об'єктні тощо — так звана «зона логічних відношень», що охоплює 46 прийменників. Серед них найбільш спеціалізовані прийменники з причиновою та цільовою функціями.

У колі прийменників причинових відношень домінантою є прийменники через («Через ту бандуру бандуристом став» — нар. пісня). Крім того, до цієї групи належать також: від (засміявся від радості), за («За дурною головою і ногам горе» — присл.), з (засумував з горя), внаслідок, у результаті, завдяки, у зв'язку з, з приводу, з нагоди, з огляду на, зважаючи на тощо.

З-поміж прийменників, що виражають цільові відношення, домінантою є прийменник для (побудували для жителів Хмільника, придбали апарат для демонстрації фільмів тощо). Сюди ж відносяться прийменники на (подарував на згадку), під (скопали землю під грядку), по (пішла по воду), з метою, ради, заради, задля, на предмет, в ім'я, в інтересах, про (про всяк випадок) тощо.

За відтінками значень прийменники цільових відношень поділяються на дві групи: ті, що передають відношення власне мети (для, з метою, на предмет), і ті, що, передаючи цільові відношення, загалом мають конкретний відтінок присвяти (в інтересах справи, на знак пошани, на честь прибуття тощо).

Допустові відношення передаються прийменниками всупереч, наперекір, незважаючи на, незалежно від, попри, при (всупереч логіці; наперекір стихіям; при всій повазі до вас тощо). Домінантою серед них є прийменник незважаючи на.

Можна виділити також прийменники зі значенням умови: у разі, на випадок (у разі перемоги.., на випадок дощу...).

Іще функціонують у мові прийменники, що передають відношення відповідності чи невідповідності. Перші з них: відповідно до, згідно з, залежно від, виходячи з, у світлі, у дусі, у розрізі, на підставі, за, на тощо (згідно з постановою, відповідно до наказу, за рішенням колективу). Домінантою є прийменники відповідно до, згідно з. До другої групи відносять: у розріз, на противагу.

1 Вихованець І.Р. Прийменникова система української мови. К., 1980. С. 201 - 228.


Сучасна українська мова: Підручник / О.Д. Пономарів,
В.В. Різун, Л.Ю. Шевченко та ін.; за ред. О.Д. Пономарева. -
4-те вид. - К.: Либідь, 2008. - 488 с.




Категорія: СУЛМ | Додав: ychitel (07.05.2012)
Переглядів: 6255 | Коментарі: 2 | Теги: прості, темпоральні, просторові, значення, часові, цільові, причинові, умови, допустові, прийменники | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
Вічне життя
Допомога учням, студентам, учителям...
Для уроків мови і літератури
Методична допомога
Украшения - мой каприз
Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz