Меню сайту
Категорії розділу
СУЛМ [170]
Статті з підручника "Сучасна українська літературна мова"
Практикум [44]
Статистика

Онлайн всього: 7
Гостей: 7
Користувачів: 0



Форма входу
Головна » Статті » Мова » СУЛМ

Прості речення
СИНТАКСИС

Прості речення

Простим називається речення, в якому є тільки один предикативний центр, який може складатися з двох членів — підмета й присудка (Дівчина співає) чи з одного, співвідносного за своєю формою з присудком або підметом (Весна. Світає. Принесіть води! По радіо передають новини).

Речення, предикативний центр якого складається з двох членів, називається двоскладним.

Речення, предикативний центр якого складається з одного члена, називається односкладним.

Просте речення є основним структурним типом речення в українській мові й служить матеріалом для побудови складних речень: Прийшла весна. + Розтанув сніг. = Прийшла весна, й розтанув сніг.

Члени простого речення поділяються на головні й другорядні.

Головні члени — підмет і присудок — означають суб'єкт, що виконує дію (підмет), і дію, що виконується суб'єктом (присудок). Вони взаємопов'язані й утворюють предикативний центр (або граматичну основу) речення.

Другорядні члени — означення, додаток, обставина — пояснюють головні або ж інші другорядні члени речення й синтаксично залежать від них.

Так, у реченні Молодий спортсмен легко підняв штангу від підмета спортсмен залежить означення молодий. Присудок підняв, що пов'язаний із підметом спортсмен, керує додатком штангу, від присудка залежить також і обставина легко.

Усе речення поділяється на групу підмета (молодий спортсмен) і групу присудка (легко підняв штангу).

Просте речення може бути непоширеним і поширеним.

Непоширене речення складається тільки з предикативного центру, який не має залежних від нього другорядних членів: Сніг падає. Світить сонце. Ніч. Смеркає.
 
Поширеним називається речення, що має другорядні члени на пояснення головних: Тихо падає лапатий сніг. У блакитному небі яскраво світить весняне сонце. Темна, холодна ніч. Нарешті вже смеркає.

Просте речення може бути повним і неповним. Повним реченням є те, в якому наявні всі структурно необхідні члени: Я бачу небо. Потяг переїжджає міст.

У неповних реченнях пропущено один або кілька структурно необхідних членів: Я привітався з ним. Він — зі мною. Друге речення є неповним контекстуальним із пропущеним, але структурно необхідним присудком привітався.

Сучасна українська мова: Підручник / О.Д. Пономарів,
В.В. Різун, Л.Ю. Шевченко та ін.; за ред. О.Д. Пономарева. -
4-те вид. - К.: Либідь, 2008. - 488 с.




Категорія: СУЛМ | Додав: ychitel (10.05.2012)
Переглядів: 13859 | Теги: двоскладне, поширене, члени, речення, непошерене, односкладне, головні, другорядні, повне, просте | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
Вічне життя
Допомога учням, студентам, учителям...
Для уроків мови і літератури
Методична допомога
Украшения - мой каприз
Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz