Складні випадки та помилки при узгодженні підмета й присудка
СИНТАКСИС
Складні випадки та помилки при узгодженні підмета й присудка
Присудок, як правило, узгоджується з підметом у тих граматичних значеннях, які є для них спільними. Це може бути рід (Теля бігало; Листок був зеленим; Машина була розбита), число (Хлопець ходить; Хлопці ходять) і особа (Я гуляю; Ти гуляєш; Він гуляє).
Однак у деяких випадках у мові допускаються варіанти, а в мовленні спостерігаються певні види типових помилок у виборі форми присудка.
СКЛАДНОСТІ Й ПОМИЛКИ ПРИ ВИБОРІ ФОРМИ РОДУ
Якщо підмет виражено іменником чоловічого роду, що означає професію й у даному реченні стосується особи жіночої статі, то присудок може стояти як у чоловічому, так і в жіночому роді: Директор наказав і Директор наказала. В офіційно-діловому стилі переважають форми чоловічого роду.
При підметах-іменниках спільного роду форма присудка орієнтується на стать особи, названої підметом: Нероба спав (про чоловіка); Нероба гуляла (про жінку).
Якщо іменник є власною назвою, то рід присудка визначається родом родової назви: Нагасакі (місто) нам сподобалося; Широко розлилася Лімпопо (ріка); Перед нами з'явився Таїті (острів); Зімбабве (країна) — велична й прекрасна. Помилковим є невмотивоване використання середнього роду: Таїті велике; Зімбабве прекрасне.
Якщо підмет виражено абревіатурою, присудок орієнтується на граматичний рід ключового слова: ОУН (організація) вирішила, ФРН (республіка) заявила. Проте деякі абревіатури, що закінчуються на приголосну, морфологізувалися як іменники чоловічого роду, і присудок при них набуває тієї ж форми: неп (нова економічна політика) розпочався.
Якщо підмет і іменна частина присудка виражені іменниками в називному відмінку, то рід дієслова-зв'язки може орієнтуватися як на підмет, так і на присудок: Футбол був його єдина розвага і Футбол була його єдина розвага. Якщо ж іменна частина присудка стоїть в орудному відмінку, зв'язка узгоджується з підметом: Футбол був його єдиною розвагою. Коли підмет виражений займенником це, зв'язка завжди орієнтується на іменник присудка: Це був грім; Це було сонце; Це була хмара.
СКЛАДНОСТІ Й ПОМИЛКИ В КАТЕГОРІЇ ЧИСЛА
Якщо складений підмет виражено сполученням кількісного числівника, неозначено-кількісного числівника (багато, мало, кілька), кількісного іменника (більшість, решта, частина) з іменником у формі родового відмінка множини, то присудок може мати як форму однини, так і форму множини: П'ятеро гостей прийшли і П'ятеро гостей прийшло.
Можна виділити такі закономірності: а) якщо акцент робиться саме на кількості виконавців дії, присудок ставиться в однині й уся сукупність виконавців сприймається як одне ціле: Сто шістдесят делегатів узяло участь у нараді. Коли акцент робиться на назві виконавців, присудок ставиться в множині і кожен виконавець зберігає свою автономність: Семеро артистів підготували чудову програму, б) якщо присудок означає активну дію (як правило, дію живих істот), то він ставиться у множині: Кілька юнаків носили цеглу. Якщо підмет означає неживий предмет, перевага віддається однині: Кілька дерев росло поблизу, в) препозиція підмета сприяє вибору однини, постпозиція множини: Приїхало до матері три сини; Три сини приїхали до матері; г) якщо до складеного підмета входить кілька однорідних чле- нів — іменників — або якщо в реченні є кілька однорідних присуд- ків, то, як правило, присудок має форму множини: Багато хлопців і дівчат прийшли на концерт; Троє друзів поїли, попили, порозмовляли; ґ) якщо іменна частина підмета має означення, що стоїть у множині, то й присудок, коли він постпозиційний, також ставиться у множині: П'ять високих сосон росли на галявині. Препозитивний присудок може мати форму однини: На галявині росло п'ять високих сосен; д) якщо складений підмет означає часовий відрізок — вік людини, кількість років, годин та ін., то присудок ставиться в однині: Минуло сім років; Мені виповниться сорок років; е) якщо до складеного підмета входить неозначено-кількісний числівник (багато, мало, чимало, трохи та ін.), то присудок частіше має форму однини: Багато людей так і не змогло потрапити на стадіон.
Сучасна українська мова: Підручник / О.Д. Пономарів, В.В. Різун, Л.Ю. Шевченко та ін.; за ред. О.Д. Пономарева. - 4-те вид. - К.: Либідь, 2008. - 488 с.