Меню сайту
Категорії розділу
СУЛМ [170]
Статті з підручника "Сучасна українська літературна мова"
Практикум [44]
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0



Форма входу
Головна » Статті » Мова » СУЛМ

Слова автора в інтерпозиції
СИНТАКСИС

Слова автора в інтерпозиції

Коли слова автора розривають пряму мову, виділену лапками, то між прямою мовою та словами автора лапки не закриваються і не відкриваються знову після слів автора. Напр.: «Слухай, ти, — зневажливо кинув йому Сідалковський-другий. — Не забувай про честь і шляхетність. Я скоріше вмру, ніж порушу правила честі» (О.Чорногуз); «Лише праця, творча праця, що дає реальні й дивуючі наслідки, може захопити людину; може зробити життя людини повним і цікавим, — думав Теодор Гай. — Боротися з природою, перемагати її — це завдання й мета вільної людини» (Гео Шкурупій).

Якщо на місці розриву прямої мови словами автора не мало бути ніякого розділового знака або мала б стояти кома (крапка з комою, двокрапка, тире), то слова автора виділяються з обох боків комою і тире і починаються з малої літери: «Ну звичайно,— думаєш собі,— старалась, старалась людина, співала, а цей дивак нічого й не бачив...» (Гео Шкурупій).

Якщо перша частина прямої мови — закінчене речення, то перед словами автора ставиться кома (знак питання, знак оклику) і тире, слова автора починаються з малої літери, а в кінці їх ставиться крапка і тире. Друга частина прямої мови починається з великої літери. Напр.: «— Ой! — крикнув чоловік. — Я хотів вас попередити про цю яму, але забув» (нар. творчість); «— Шептала візьмеш, — сказав конюх хлопчикові. — Тільки зачекай, напою» (В. Дрозд).

Коли перша частина прямої мови закінчується крапками, то перед мовою автора вони зберігаються, після них ставиться тире. Слова автора починаються з малої літери. В кінці слів автора ставиться крапка або кома (в залежності від того, становить друга частина прямої мови окреме закінчене речення чи є продовженням перерваного речення) і тире. Друга частина прямої мови починається відповідно з великої чи з малої літери: «— Іди... — кажу я голосніше. — До побачення» (В. Дрозд); «На сьомій сторінці дірка... — сказав педант, переглядаючи книгу, — і на восьмій теж...» (журн.).

Якщо в словах автора є два дієслова, що вводять пряму мову, і перше з них стосується частини прямої мови в препозиції, а друге — в постпозиції, то перед другою частиною прямої мови після слів автора ставиться двокрапка і тире. Перше слово прямої мови пишеться з великої літери. Напр.: «— Знаю, що по закону, — сердито відповів на те Лозовий і додав: — Вишняку шкода...» (В. Дрозд); «— Про мене... — згоджується Артем стосовно лелек і рішуче додає: — А зілля вирви. Дах псуватиме» (В.Дрозд).

Сучасна українська мова: Підручник / О.Д. Пономарів, 
В.В. Різун, Л.Ю. Шевченко та ін.; за ред. О.Д. Пономарева. - 
4-те вид. - К.: Либідь, 2008. - 488 с.




Категорія: СУЛМ | Додав: ychitel (11.07.2012)
Переглядів: 4491 | Теги: автора, інтерпозиції, слова | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
Вічне життя
Допомога учням, студентам, учителям...
Для уроків мови і літератури
Методична допомога
Украшения - мой каприз
Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz